DFX Finance: Nedir ve TRYB ile Pasif Kazanç Yöntemi

Hızlı, demokratik ve özgür finans yapı taşlarını benimseyen bir proje olarak merkeziyetsiz finansa verdiğimiz önem her geçen gün artıyor. BiLira ekibi olarak, Türk insanına merkezi olmayan bir dünyadaki her fırsatı anlatmaktan ve tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz!

Bu yazıda bir merkeziyetsiz borsa olan DFX‘in ne olduğundan, nasıl çalıştığından ve TRYB ile beraber nasıl DFX’den pasif gelir elde edebileceğinizden bahsettik.

DFX Nedir?

DFX, Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir borsa yani kısaca DEX’tir. DFX’in amacı, Ethereum blokzincirindeki stabil kripto paralara odaklanarak, ülke para birimleri ile stabil kripto paralar arasındaki takası başlatmak ve mevcut DeFi (merkeziyetsiz finans) ekosisteminin altyapısını geliştirmek şeklinde bir misyonla ilerlemektir.

DFX Nasıl Çalışır?

Meraklıları için DFX’in çalışmasını biraz detaylandıralım! DFX’in çalışması için 3 önemli faktöre ihtiyacı vardır.

Bunlar:

  1. Alım-satımlar için optimize edilmiş bir AMM (otomatik piyasa yapıcı),
  2. Stabil kripto para birimleri,
  3. Likidite sağlayıcılardır.

Ethereum üzerindeki AMM, fiyat ve arz arasındaki ilişkiyi otomatikleştiren bağlayıcı eğri modeli sayesinde merkezi olmayan bir token alışverişine olanak verir. DFX için bu model, kullanıcıların en iyi oranları almalarını sağlamak için dinamik olarak ayarlanmaktadır.

Kitleleri DeFi’ye dahil etmek için DFX birçok ülkenin yerel para birimlerini kapsayacak şekilde çalışmaktadır. Ayrıca DFX’de AMM’nin yeterli likiditeye sahip olması için likidite sağlayıcılara ihtiyacı vardır. Onlar da sağladıkları likiditenin karşılığında DFX token elde etmektedirler.

BiLira (TRYB) ile DFX Üzerinde Pasif Gelir Elde Etmek

Bu kısımda, BiLira projesi olarak listelenmiş olduğumuz DFX borsasında nasıl TRYB kullanarak pasif gelir elde edebileceğinizi birkaç adımda anlatıyor olacağız.

  • İlk olarak DFX Finance platformuna giriş yapın,
  • Platforma girdikten sonra sağ üst köşede bulunan ‘’Connect your wallet’’ butonuna tıklayarak Metamask cüzdanınızı DFX platformuna bağlayın,
  • Cüzdanınızda TRYB veya TRYB/USDC çifti, işlem ücretleri için de bir miktar ETH bulundurmalısınız.
  • Bir havuza dahil olup TRYB ile pasif gelir elde edebilmeniz için katılacağınız likidite havuzundaki tokenlara sahip olmanız ve onları stake etmeniz gerekmektedir. Bu likidite havuzu tokenlarının elde edilmesi için iki tür likidite mevcuttur, bunlar:

Two Sided: Likidite eklerken, mevduatın mevcut havuz oranına uyması gerekir. Bu, likidite eklerken belirlenen oranda sağlamanız gerektiği anlamına gelmektedir. Yani cüzdanınızda TRYB dışında USDC de olmalıdır. TRYB/USDC oranı, o anda ilgili havuzda bulunan stabil kripto para miktarına göre belirlenir.

Single Sided: Sistem, yatırmak istediğiniz kripto paranın bir kısmını alır ve havuza yatırılacak uygun oranı elde etmek için DFX AMM’yi kullanarak arka planda bir takas yapar. Bu sayede siz sadece TRYB ile işlem yapmış olurken sistem sizin yerinize ikinci tokenı da doğru oranda ayarlamış olur.

  • Likidite sağlarken toplam 3 işlem yapılır. İlki TRYB’yi onaylamak, ikincisi USDC’yi onaylamak ve sonuncusu da TRYB’leri yatırmaktır. Likiditeyi başarıyla ekledikten sonra, “Remove Liquidity” seçeneğinin altında bir bakiye görmelisiniz. Ardından, Likidite havuzu tokenlarınızı stake etmek için “Stake/Unstake LPTs” butonuna tıklamalısınız.
  • Stake etmek istediğiniz likidite havuzu tokenlarının miktarını girdikten sonra “Stake”butonuna tıklayın. Ardından ilk olarak gönderilecek likidite havuzu tokenlarını onaylamanız ve daha sonra da bu tokenları yatırmanız gerekecek.
  • Likidite havuzu tokenlarını başarıyla yatırdıktan sonra, “Unstake LPT” seçeneğinin altında stake edilen miktarı görmelisiniz. Bu işlemden sonra artık “Rewards Claimable” kısmında DFX tokenları cinsinden ne kadar pasif gelir elde ettiğinizi görebilirsiniz!

DFX üzerindeki güncel havuz istatistikleri ise şu şekilde:

Sizlerde, DFX Finance üzerinde yapmanız gereken işlemleri adım adım anlattığımız video içeriğimizi buradan izleyerek bu havuzlara katılabilir ve elinizdeki stabil kripto paraları stake ederek pasif gelir elde edebilirsiniz!

BiLira ile pasif gelir elde etmenin ve finansal özgürlüğünüzü kazanmanın daha fazla yolunu öğrenmek istiyorsanız Twitter hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

App | Twitter | Telegram | YouTube | Haber Bülteni | Linkedin

Bizimle fikirlerinizi paylaşmak yada işbirliği yapmak isterseniz ilgili adrese mail atabilirsiniz: hello@bilira.co

--

--

Türkiye’nin ilk blokzincir tabanlı stabil kripto para birimiyle tanışın

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BiLira

Türkiye’nin ilk blokzincir tabanlı stabil kripto para birimiyle tanışın