BiLira’ya Hoşgeldiniz!

BiLira, bugünün finansal altyapısını, yarının açık kaynaklı finansmanı ile birleştirmeye geliyor.

Image for post
Image for post

Mevcut finansal sistemlerde, bireylerin açık internete bağlanıp birbirleriyle işlem yapmaları bazı kuruluşlara ve üçüncü parti hizmetlerine bağlıdır. Bu özelliği ile mevcut altyapı, Web 2.0 bankacılık sisteminden Web 3.0 şifreleme tabanlı yerel web para birimlerine geçişi desteklememektedir. Bitcoin ve Ethereum gibi ana akım kripto para piyasaları da volatil (oynak) oldukları için halkın bu para birimleri ile etkileşime girmesi için daha kararlı ve güvenli bir yol izlenmesi gerekiyor.

Sinan Koç (CEO), Murat Fırat (CTO) ve Vidal Arditi’nin (COO) yer aldığı, açık finans ve yazılım geliştirme konularında deneyimli üç kurucu ortak tarafından geliştirilen BiLira projesi, mevcut cüzdan altyapıları ile İnternet 3.0 dönemi ağı hizmetleri arasında köprü kurmak üzere yerini almaya hazırlanıyor. Tüm Türk vatandaşlarının geleceğin finans dünyasında eşit haklara sahip olmasını isteyen BiLira, herkesin merkeziyetsiz internet ve dağıtık finans ürünleri ile bağlantı kurabilmesini amaçlıyor.

Image for post
Image for post

Ethereum ağı üzerinde Türk Lirası ile desteklenen ilk stabil kripto para birimi olan BiLira olarak, blokzincir tabanlı stabil kripto paraların, tıpkı internet ortamındaki herhangi bir bilginin yayılma kolaylığı ve hızı gibi, kolaylıkla ve hızlı bir şekilde değerlendirilebilmesini istiyoruz. Stabil kripto paraların, erişilebilir, hızlı, kullanışlı ve şeffaf finansal etkileşimler için kullanılması amacıyla sunduğumuz teknoloji, varlık destekli stabil kripto paralar aracılığıyla teminatlı itibari para birimlerini destekliyor ve blokzinciri teknolojisinin güvenliğini kullanarak yüksek işlem hacmi sağlıyor.

Özellikle yeni teknolojilerin yükselen hızda yayılması ve kripto varlıkların ortaya çıkışı ile blokzincirde programlama ve veri paylaşımı, insanların hiç olmadığı kadar alım-satım ve karşılıklı işlem yapmalarını sağlayan yeni bir açık internet çağını başlattı. Kripto varlıklar ve blokzincir teknolojisi, global, güvenli ve maliyetleri azalan transfer imkanlarının önünü açtı.

Sabit veya stabil kripto paralar genel hatları ile şu avantajları ile öne çıkıyor:

 • Ters ibraz riski yok
 • Herhangi bir varlıktaki dalgalanma ve değer kaybını ortadan kaldırmaya yönelik ortam sunuyor
 • Stabil-fiyat özelliğine sahip
 • Mevcut borsaların sunduğu geleneksel itibari paraların finansal piyasalara giriş ve çıkış çözümlerinden daha hızlı ve ekonomik

Stabil Kripto Para Tasarımı

Image for post
Image for post

Sabit-fiyatlı bir kripto para söz konusu olduğunda literatürde dört temel yaklaşım vardır:

İtibari-Teminatlandırılmış: Rezervlerdeki itibari varlıklar teminatlandırır ve böylece kripto para değerini rezerve edilmiş itibari para değerine sabitleyerek fiyat istikrarı sağlar;

Kripto-Teminatlandırılmış: Rezervlerdeki kripto varlıklar teminatlandırır ve rezerve edilmiş kripto varlıklarının değerine sabitlenerek fiyat istikrarı sağlar;

Teminatlandırılmamış Algoritmalar: Yazılım iktisadi modelleri, esas
teminatlandırılmış varlıklara bel bağlamadan fiyat istikrarı sağlamayı amaçlar;

Karma: Yukarıdaki üç temel yaklaşımın bir karışımıdır.

BiLira ilk tasarımı olan itibari-teminatlandırılmış bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır.

Bir birim BiLira kripto para (1 TRYB) her zaman bir birim rezerve itibari para (1 TRY) tarafından desteklenir.

İtibari-teminatlandırılmış yaklaşım, stabil kripto para biriminin gelişimine diğer yaklaşımlardan daha uyumludur, şirketin geleneksel düzenleyici gerekliliklerinin karşılanmasını, üyelerin geleneksel destekleme varlıkları (resmi bankacılık ilişkileri gibi) konusunda güçlü bir denetlenebilir rezerv yetisine sahip olmasını gerektirir ve daha az merkeziyetsizleşme sağlar — ve aynı zamanda da fiyat istikrarı açısından, şu an için en etkili yaklaşımdır.

BiLira platformunun 2019 yılının sonunda yayında olması bekleniyor.

BiLira nasıl alınır?
Kullanıcılar BiLira satın alma işlemini üç basit adımda tamamlayabilecekler:

 1. BiLira platformunda bir satın alma talebi yaratılır. Bu talebi oluştururken satın alınmak istenilen BiLira miktarı, paranın transfer edileceği banka hesabı ve BiLira’ların teslim alınacağı dijital cüzdan adresi seçilir.
 2. Kullanıcı satın alma talebinde belirtilen meblağ ya eşdeğer fonları BiLira’nın banka hesabına aktarır.
 3. BiLira para yatırma işleminin ve kimliğin başarılı bir şekilde doğrulanması üzerine TRYB’leri kullanıcının dijital cüzdan adresine transfer eder.
Image for post
Image for post
BiLira Platformu Beta Sürümü

Türkiye’deki kullanıcıların kripto para birimine yatkınlığı ve sahip olduğu potansiyelini, lokal ve global ölçekte faydaya dönüştürmek isteyen BiLira, varlıktaki herhangi bir dalgalanmayı ve değer kaybı riskini ortadan kaldırmak için Türk Lirası’na sabitleştirilmiştir.

BiLira, her zaman 1 Türk Lirası karşılığında 1 BiLira satın alınabilmesini ve yine 1 BiLira’yı 1 Türk Lirası olarak nakit paraya dönüştürülmesini sağlıyor. BiLira, Ethereum ağı üzerinde kurulmuş olup, tüm ERC-20 standart dijital cüzdanlarıyla uyumlu.

BiLira’nın temel özellikleri şöyle sıralanıyor:

 1. Stabil para birimi: Blokzincir üzerinde varlık olarak kabul edilen değerlerin alım-satım işlemleri için stabil bir para birimi olarak geliştirilmiştir.
 2. Şeffaf: Fonların varlıklarını kanıtlamak için banka hesabındaki mevcutlar düzenli olarak denetlenir ve yayınlanır.
 3. Yasal koruma: BiLira satın alıp, BiLira’larını Türk Lirası’na çevirmek isteyen herkesin KYC/AML kontrolünden geçmesi gerekir.
 4. Türk Lirası ile desteklenen güvenli ve 1:1 parite: Her BiLira, her zaman 1 Türk Lirası ile teminatlandırılır ve bu teminat bankacılık ortakları tarafından güvenli şekilde saklanır.
 5. Alım-satım kolaylığı: BiLira, ERC-20 Dijital Varlığı dünyanın her yerine dakikalar içinde gönderilebilir.
 6. #DeFi dünyasına katılım: BiLira varlığı ile kullanıcılar dağıtık finans dünyasına adım atarlar, tüm dağıtık finans ürünlerini keşfedebilir ve her türlü kripto varlığın alım satım işlemlerini güvenlik ve şeffaflık ilkesi içerisinde kolaylıkla yapabilirler.

Bir içeriğin web tarayıcıları arasında serbestçe dolaşabilmesi gibi ağlar arası kripto paraların da herhangi bir engele takılmadan cüzdanlar arası transfer edilebilmesini amaçlayan BiLira, özel platformunu ve stabil kripto para birimini, anında para göndermek, saklamak ve e-posta hizmetlerinin sınırsız ve masrafsız yapısını değerlendirebilmek için tasarlandı.

BiLira’nın önümüzdeki günlerde duyuracağı haberler hem sektörü hem de tüm ekosistemi yakından ilgilendiriyor. BiLira ekibi, globale uygun, halka açık ve çeşitlendirilmiş dijital cüzdanlarla uyumlu ve istikrarlı bir para birimi sağlama amacıyla, dağıtık finans ürünlerine uygun ve dünyanın kripto varlıkları ile bir köprü olarak büyümeyi amaçlıyor.

Herkesin Dahil Olduğu Ekonomik Yapı — Merkeziyetsiz Finans

Image for post
Image for post

Günümüz teknolojisi ve değer takasına dayalı açık internetin, coğrafi sınırları aşan, entegre bir dünyanın önünü açması öngörülüyor. BiLira, gelecek ekonomisinde, kendinden bağımsız ve benzer fikirli ortakların katılımı ile fiyat-istikrarlı kripto varlıkların oluşturulmasını, geri kazanılmasını ve akışının yönetilmesini güvenli bir ağ şeması içerisinde gerçekleştirmeye hazır.

İtibari-teminatlandırılmış yaklaşım sunarak tasarlanan BiLira, çoklu üyelerden oluşan ağ ile çoklu likidite ve rezerv sağlamayı hedefliyor. Ters ibraz riski bulunmayan stabil kripto para birimi olarak geliştirilen BiLira sahip olduğu teknolojisinin odağına şeffaflığı koyuyor. Bu şeffaflık sayesinde tüm hareketlerin halk tarafından istendiği an takip edilmesi sağlanıyor.

BiLira üstündeki tüm işlemleri Etherscan adresimizden görüntüleyebilirsiniz.

Özellikle hayır kurumları, alım-satım ve e-ticaret siteleri için güvenilir bir alternatif olmaya aday BiLira, tüm ağ yönetimini akıllı sözleşmelerle güvenlik altına alıyor.

BiLira olarak, Consensys ve Coinbase gibi global şirketler için çalışmış olan bir ekibe sahip olduğumuz için şanslıyız. İleriye dönük olarak, BiLira, dağıtık finans dünyası için ürünler geliştirmeye ve var olan projelerle işbirliği yaparak kullanıcılarına geleceğin açık finansmanının bir parçası olmak için köprüler sunmaya hazırlanıyor.

Ayrıca yerel ve global kullanım alanlarının benimsenmesine ve geliştirilmesine ilham vermek adına bankalarla ve borsalarla etkileşim içinde kalmaya özen gösteriyoruz. BiLira, uyumlu, güvenilir ve hızlı işlemler sunarak finansın geleceğine bağlantınız olmayı hedefliyor.

Stabil kripto paralar, küresel bir dijital para birimi için ağ geçidini açıyor.

Değişimin bir parçası olmamıza yardım edin.

BiLira Takımı

Yararlı Linkler ve Sosyal Medya Kanallarımız:
Website: https://bilira.co
LinkedIn: https://linkedin.com/company/bilira-teknoloji
Twitter: https://twitter.com/BiLira_Official
Telegram: https://t.me/bilira_official

SSS ve Destek Hattı
SSS: https://www.bilira.co/tr-tr/faq
Bize Ulaşın: hello@bilira.co

Türkiye’nin ilk blokzincir tabanlı stabil kripto para birimiyle tanışın

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store