BiLira’yı Nerede Kullanabilirim?

BiLira
4 min readOct 14, 2020

--

Türkiye’de geleceğin hızlı, demokratik ve özgür finans ekosisteminin temellerini, BiLira ekibi olarak atmayı hedefliyoruz. Zaman mekan kısıtlaması olmaksızın, aracı kurumlara ihtiyaç olmadan internete erişiminiz olduğu sürece kendi finansal özgürlüğünüzü elinizde tutabileceğiniz bir deneyim sunmayı amaçlıyoruz. Geleceğin finansını değiştirecek yüksek teknoloji ile beraber kişilerin parasının kontrolünün tamamen kendilerinde olmasını, kullanıcıların herhangi bir üçüncü partiye ihtiyaç duymadan işlemlerini gerçekleştirmelerini istiyoruz.

BiLira (TRYB) blokzinciri ağı temelli, Türk lirası tarafından 1 : 1 desteklenen bir stabil kripto para birimidir. TRYB, kripto piyasalarındaki yüksek oynaklık ile mücadele etmek için alternatif bir çözüm önermektedir. Bu sayede diğer kripto para birimlerinin aksine TRYB tasarruf aracı ve değiş tokuş birimi olma koşullarının tamamını sağlamaktadır. Mevcut finansal sistemlerle kıyaslandığında eşitlikçi, özgür ve şeffaf bir finans sistemi öneren ve bu motivasyonlarla yenilikler geliştiren BiLira’nın kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Global borsalara bir rampa

BiLira olarak, kullanıcılarımıza TRYB alımlarını yaparken direkt olarak borsalardaki TRYB adresini yazarak masrafsız bir şekilde borsalara para gönderme imkanı sağlamaktayız. Şu anda FTX, Bittrex, BTSE, VirgoX gibi global borsalarda bulunuyoruz ve anlaşma sağlanılan borsa sayımız giderek artıyor. Borsalara nasıl direkt olarak TRYB transfer edebileceğinizi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

2- Merkeziyetsiz Finans (DeFi) için bir kapı

BiLira olarak, geleceğin finansını değiştirecek olan kavramlardan biri olarak kabul edilen DeFi için önemli bir kapı görevi üstleniyoruz. Açık internet kavramının finanstaki karşılığı olarak değerlendirilen merkeziyetiz finans, kişilerin herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan kendi paralarının kontrollerini sağlamalarını ve finansal araçlardan yararlanmalarını amaçlamaktadır. Satın alınan TRYB’leri kripto borsasına aktarma imkanı sağladığımız gibi Ethereum tabanlı Metamask, Argent, Dharma gibi kişiye ait cüzdanlara da transfer imkanı sunuyoruz. BiLira platformu üzerinde kullanılan dijital cüzdan sağlayıcılarının nasıl kurulduğunu ve kullanıldığını öğrenmek için bu linki kullanabilir, merkeziyetsiz finansın derinliklerine inmek için “BiLira ile Merkeziyetsiz Finansı Keşfet!” isimli video serimizi izleyebilirsiniz.

BiLira olarak her Türk vatandaşının merkeziyetsiz finans ile tanışmasını teşvik etmek ve özgür finansa adım atmalarını hedeflemekteyiz. Bu doğrultuda, tek tuşla pek çok DeFi protokolüne gitmenizi sağlayan yeni açılan DeFi sekmemizi kutlamak amacıyla, gelişmiş merkeziyetsiz borsa Balancer Finance üzerindeki USDC-TRYB havuzuna 1 Ocak 2021’e kadar likidite sağlayanlara 5000 TRYB’lik ödül dağıtımı gerçekleştirilecek. Böylece hem yaklaşık yıllık %40 BAL kripto parası hem de 5000 TRYB’lik ödülden pay alma şansına erişebilirsiniz. Nasıl likidite sağlayacağınız öğrenmek için medium yazımızı okuyabilirsiniz.

3- Sosyal Yardım

En önemli misyonlarımızdan biri de Türkiye’deki sosyal yardımlaşma etkisini blokzinciri teknolojisinin avantajları ile birleştirip maksimum seviyeye çıkarmak. BiLira olarak, blokzinciri altyapısının açtığı şeffaflık kapısıyla birlikte alışılagelen bağış kabulüne yeni bir pencere açarak yardımseverleri kripto bağış konsepti üzerinden ihtiyacı olanlarla buluşturmayı amaçlıyoruz. Bu motivasyonla gerçekleştirilen Uçurtma Projesi, finansal yeterliliği olmayan öğrencilerin hayallerini gerçekleştirmek için gereken desteği bulmalarına yardım etmeyi amaçlayan bir platformdur. Ethereum ağı üzerinden geliştirilen akıllı kontratlarla işleyen sistem, öğrencilerin kripto paralarla destek toplamasını sağlar. Ayrıca para transferinin şeffaf bir altyapıyla gerçekleşmesi sayesinde destekçiler destek olduğu öğrencinin başarısını takip etme şansı bulurlar. Uçurtma Projesi ve benzeri fikirlerle şeffaflığı odağa koyarak yardımlaşma yöntemlerinde de değişimin bir öncüsü olmayı ve sosyal faydayı maksimuma çıkarmayı amaçlıyoruz. Siz de Uçurtma Projesi’ni incelemek ve üniversite öğrencilerinin hayallerine destek olmak için bu linke tıklayarak bağışta bulunabilirsiniz.

4- Uluslararası para transferi

TRYB’nin anahtar kelimelerinden biri olan özgür finans doğrultusunda bir diğer önemli kullanım alanı da uluslararası para transferlerinde hem maliyetleri azaltması hem de zamandan tasarruf sağlaması olduğunu söyleyebiliriz. TRYB, SWIFT transferleri yapılırken çok yüksek meblağlarda tutulan komisyonlar ve transferin günlerce sürmesine çözüm olarak güçlü bir alternatif sunmaktadır. Paranın dijital cüzdanlar arası çok düşük maliyetlerle transfer edilmesini amaçlayan BiLira zamansız ve masrafsız finans hizmeti sunmaktadır.

Örnek olarak, bir kullanıcımızın Amerika’dan Türkiye’ye Anneler Günü’nde annesine çiçek almak için TRYB kullandığı tweet serisini okuyabilirsiniz.

5- E-Ticaret

Bir diğer önemli amacımız, e-ticaret siteleri için ayrıcalıklı bir ödeme sistemi oluşturmaktır. Şeffaflık prensibine dayanan BiLira, ağın yönetimi ve güvenliğini sağlamak için akıllı sözleşmelerle korunmaktadır. Satıcılara yapılan dijital ödemelerle para gönderme işlemleri zahmetsiz bir duruma evrilse de ödemelerin iç işleyişi hala aracı finansal kurumları gerektirmektedir. Biz, buna dijital cüzdanların internetteki diğer bilgiler kadar özgür ve açık dolaşmasına izin veren bir çözüm önermeyi hedefliyoruz.

Son olarak, temel vizyonumuz kripto para birimi piyasalarındaki yüksek oynaklığı elimine eden ve bu sayede paranın geleneksel kullanımına alternatif çözümler sunan bir para birimi oluşturmaktır. Global, güvenli ve düşük maliyetli transfer imkanı BiLira’nın sağladığı önemli yeniliklerden biridir. Temelinde yatan şeffaflığı ve halk tarafından izlenebilirliğini de düşünürsek BiLira olarak; hayır kurumları, e-ticaret siteleri ve borsalardaki alım satım işlemleri için yenilikçi ve ayrıcalıklı bir alternatif finans sistemi öneriyoruz. Bununla birlikte, Türk vatandaşlarının merkeziyetsiz finans hizmetleri ve ürünleri hakkındaki farkındalığını ve entegrasyonunu artırmaya yönelik çalışmalarda da bulunuyoruz.

Tüm bireyleri açık internet ve özgür finans kavramlarıyla tanıştırma ve katılmalarına olanak sağlama vizyonumuzla çalışmalarımıza tam gaz devam ediyoruz. BiLira, DeFi, kripto paralar yada blokzinciri hakkında sorularınıza cevap bulmak, BiLira deneyimi konusunda önerilerinizi paylaşmak ve güzel sohbetlere dahil olmak için aşağıdaki sosyal medya kanallarımızdan bize katılabilirsiniz.

--

--

BiLira

Türkiye’nin ilk blokzincir tabanlı stabil kripto para birimiyle tanışın