BiLira’nın Avalanche Üzerindeki Yolculuğu

BiLira
3 min readNov 22, 2021

--

Topluluğun finansal özgürlüğüne katkıda bulunmayı temel değer olarak benimseyen bir proje olarak, attığımız pek çok adımın en önemlilerinden birisi de Avalanche ile olan ortaklığımızdı. İşbirliği kapsamında TRYB, Avalanche üzerindeki ilk stabil kripto para olarak konumlandı ve pek çok bireyin bu blokzinciri teknolojisinden faydalanmasındaki köprü oldu.

Bu yazıda, günden güne büyüyen ve blokzinciri teknolojisi ile kendinden sıklıkla söz ettiren Avalanche blokzincirinden, 2020 Eylül ayında BiLira ile Avalanche arasında yapılan entegrasyondan ve entegrasyondan bu yana gerçekleşen gelişmelerden bahsedeceğiz.

Avalanche Nedir?

Avalanche, 2020’nin Eylül ayında kurulduğundan beri günden güne büyüyen ve gelişen bir blokzincir ağıdır. Emin Gün Sirer liderliğindeki Ava Labs tarafından geliştirilen Avalanche’ın kripto parası olan Avax market payı açısından en büyük 10. kripto paradır.

Avalanche’ın Büyümesi

Tabii ki Avalanche’ın bu kadar kısa sürede büyümesinin altında yatan önemli sebepler var. Bu sebeplerin başında, en çok kullanılan blokzincir ağlarının pek çoğunun muzdarip olduğu işlem ücretlerinin kabarması ve yoğunluğun sebep olduğu işlem hızında düşüklük gibi handikapların Avalanche’ta bulunmaması var. Hem işlemler oldukça yüksek hızlarda gerçekleştirilebiliyor hem de bu işlemler için oldukça cüzi işlem ücretleri yeterli oluyor.

Avalanche’ın hem kullanıcılar hem de projelere sağladığı bu kolaylıklar göz önüne alındığında bu kadar fazla projenin bu ağ üzerinde çıkması oldukça doğal. Bu projelerin ilklerinden olan BiLira ise, Avalanche ağındaki ilk stabil kripto para olma özelliğini taşımaktadır.

BiLira’nın Avalanche Ağındaki Büyümeye Katkısı

BiLira, Türk Lirasına sabitlenmiş stabil bir kripto para projesi olarak, Avalanche üzerindeki ilk stabil kripto para olma özelliğini taşımaktadır. Bu sayede bugüne kadar Türk kripto para topluluğunun Avalanche kullanımını oldukça kolaylaştırdı ve her geçen gün pek çok kişinin bu ağa dahil olmasında etkin bir rol oynuyor.

TRYB, ekosistemin ağ üzerindeki işlemleri için bir temel sağlayarak Avalanche’ın ilk adımlarından beri yanında yer almıştır. Böylece bu ilk günlerden itibaren TRYB’nin yanı sıra ağa katılan tam 12 stabil kripto paraya öncülük etmiş olduk.

Avalanche Rush ve Blizzard

Aynı zamanda yakın tarihte Avalanche ekosistemindeki likiditeye katkı sağlama amacıyla oluşturulmuş iki yeni fon sağlandı! Likidite madenciliğini teşvik etme amacıyla oluşturulan bu fonlardan ilki Avalanche Rush, Ağustos ayından beri blokzincir ağına büyük bir ivme kazandırdı. Rush’ı takiben Kasım ayı ile beraber duyurulan Blizzard fonu ile bu ivme daha da katlanılması amaçlanıyor. Blizzard bünyesinde Avalanche ağındaki yeni pek çok NFT, DeFi ve token projelerine yatırım yapılacak.

BiLira ve Avalanche Üzerinde DeFi

Bugüne kadar 2 milyar TL’nin üzerinde işlem hacmine sahip olan BiLira, hem Avalanche C-Chain hem de Avalanche X-Chain ağları üzerinde bulunmaktadır. Böylece BiLira, Avalanche üzerindeki kullanıcılara merkeziyetsiz finansa açılan bir kapı olmaktadır.

DeFi’lerin insanlara finansal özgürlük şansı sunduğu bu dönemde, Avalanche kullanıcıları BiLira ile farklı şekillerde pasif gelir elde edebiliyorlar. Bunlardan başlıcası olan Pangolin DEX, BiLira tarafından oluşturulmuş iki adet likidite havuzuna sahip.

SnowTrace: Avalanche Üzerindeki Etherscan

Yeni bir zincir üstü takip sistemi olan SnowTrace ise, Avalanche ağı için adapte edilmiş Etherscan olarak tanımlanıyor. Bu sistem sayesinde Avalanche ağı üzerindeki işlemlerinizi takip edebilirsiniz. TRYB ile gerçekleştirdiğiniz işlemleri de transparan ve güvenli bir şekilde görüntüleyebileceğiniz SnowTrace, Avalanche topluluğu için kullanıma sunuldu.

BiLira ve Uçurtma Projesi İle Destek Alan Öğrenciler

Öğrencilere eşit imkanlar sağlama hedefiyle yola çıkmış olan Uçurtma Projesi, bu amaçlarını blokzincir üzerinden anonim ve güvenli şekilde gerçekleştiren bir proje. Bu proje aracılığıyla yapılan bütün bağışlar, tamamen akıllı kontratlar tarafından ilerletilen otomatize bir süreç ile öğrencilere destek sağlamaktadır. BiLira olarak, Ethereum üzerinde başlatılmış Uçurtma Projesi’nin daha düşük ücretler ve yüksek hızlarda yararlanılabileceği Avalanche ağına taşınmasına öncü olmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz.

BiLira ve Avalanche Üzerinde Dağıtılan Ödüller

Bunun yanı sıra BiLira projesi tarafından ödül verilen her etkinlikte, bu ödüller Avalanche X-Chain ve Avalance C-Chain üzerinden veriliyor. Bu sayede hem ağın faydalarından yararlanılıyor, hem de henüz buna aşina olmayan bireylere Avalanche’ın avantajları tanıtılmış oluyor.

BiLira ve İstanbul Avalanche Hackathon’u

Bu vesileyle, yakın zamanda yapılacak olan Avalanche Hackathon’unda yer alacağımızı, etkinliğe destek olmak ve topluluğa fayda sağlayabilmek için çeşitli ödüller dağıtacağımızı da duyurmak isteriz. Etkinlik, Kolektif House Maslak’ta gerçekleşecek olup blokzincir geliştiricilerine yönelik bir Hackathon olacak. “Avalanche Üzerinde Oyun” temasına sahip olacak olan hackathonda toplam ödül havuzu ise $50.000.

Bizde BiLira olarak, Avalanche üzerindeki ürün ekosisteminin gelişmesine destek olmak için 10 bin TRYB’lik hackathon ödül havuzu açıp, hackathon sürecinde Avalanche ve TRYB kullanarak geliştirme yapan en iyi 3 projeye toplamda 1 milyon TL’lik likidite sağlayacağız.

Bütün BiLira topluluğunu 3–5 Aralık tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan Avalanche Hackathon’unda görmek isteriz.

BiLira ile blokzincir ekosistemine kolayca adım atmanın ve finansal özgürlüğünüzü kazanmanın yollarını öğrenmek istiyorsanız Twitter, Medium ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

--

--

BiLira

Türkiye’nin ilk blokzincir tabanlı stabil kripto para birimiyle tanışın