BiLira’da bugüne kadar neler oldu?

BiLira
7 min readJun 24, 2020

--

Açık internet, merkeziyetsiz finans, kripto paralar, geleceğin finansı. Türk Lirası’na teminatlı stabil kripto para birimi BiLira, kurulduğu aydan bugüne neler başardı? Türkiye, BiLira’yı nasıl karşıladı? Tüm bilgiler ve faaliyetler bir arada.

2020 yılının hızlı dönüşen dinamiklerle başlaması ve Koronavirüs pandemisi sebebiyle, her şeye bakış açımız hızla değişti. Özellikle de sağlık ve finans açısından sosyolojik olarak uzun yıllar sürecek bir değişim başladı. Dünya çapında ve ülkemizde artan farkındalık ve gündelik hayatımıza hızla yansıyan bu durum bankalar, nakit para ve değer transferi konusundaki düşüncelerimizi ve en önemlisi ise hareketlerimizi radikal olarak değiştirmeye teşvik etti.

Pandemi başta iş modellerinin gözden geçirilmesini sağladı ve bir kez daha dijitalleşmenin önemini hatırlattı. Biz BiLira olarak, pandemiden önceki zamanlarda da çalışma modelimize uzaktan çalışmayı eklemiştik, ancak Koronavirüsü salgınının giderek artmasıyla tamamen uzaktan çalışma konseptini benimsedik ve oldukça verimli bir şekilde çalışmaya devam ettik.

COVID-19, sadece çalışma modelini değiştirmekle yetinmedi, finansal açıdan da sosyolojik olarak uzun yıllar devam edecek bir değişim başlattı. Dünya çapında ve ülkemizde, bankaların, nakit paranın ve değer transferinin yeniden düşünülmesini ve bu konularda farkındalık oluşturulmasını sağladı. Nakit paranın günlük hayattaki kullanımının, POS cihazı ile şifre girilerek yapılan kart işlemlerinin ve ATM üzerinde gerçekleştirilen transferlerin, virüsün ne kadar hızlı yayılmasına sebep olduğu düşünülmeye başlandı.

Biz BiLira olarak, bu düşüncenin eyleme geçtiğine şahit olup, dijitalleşmenin arttığını gözlemledik. Bu dönemde, BiLira platformu üzerinde kullanıcı kayıtlarının çoğaldığını, satın alma oranlarında büyük bir artış gözlemlediğimizi ve elimizdeki verilerle, global bir pandemi karşısında kişilerin ve kurumların fiziksel öğeleri, dijitale uygulama konusunda daha açık fikirli olmaya başladığını gözlemledik.

Açık fikirliliği sağlayan bazı kavramların, halihazırda hayatımızın doğal bir parçası olması yatıyor. Örneğin “Açık İnternet” kavramı; bugün dünyadaki tüm bireylerin anında ve zahmetsiz bir şekilde bilgi paylaşmalarını ve birbirleri ile iletişimde kalmalarını sağlayarak, inovasyona ve yeniliğe açık bir zemin oluşturuyor. Gelecekte, ekonomi ve onun tüm finansal davranışları da, bu denli hızlı, zahmetsiz, özgür ve güvenli bir şekilde olacak. “Merkeziyetsiz Finans” yani kısaca #DeFi olarak bilinen kavram ise, açık internetin ekonomideki karşılığı gibi, blokzinciri üzerine inşa edilmiş, sadece, arkasındaki koda güvenilen finansal uygulamalar ekosistemini ifade ediyor.

Bugün bu kavram bir kıvılcım niteliğinde olsa da, geleceğin finansını dönüştürme olasılığı bir hayli yüksek. Bu kıvılcım, aslında kişilerin parasının kontrolünün tamamen kendisinde olmasını, kişiden kişiye herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan değer transferi yapabilmeyi ve merkeziyetsiz finans uygulamaları ile takas veya yatırım işlemlerini gerçekleştirmeyi sağlıyor.

BiLira Resmi Açılış Günü

Bu vizyon ışığında, her Türk vatandaşının merkeziyetsiz finans ve açık internetle tanışmasını ve bağlantı kurmasını isteyen BiLira ekibi olarak, Türkiye’nin ilk Ethereum blokzinciri tabanlı stabil kripto para birimi TRYB ile 2019 yılının Aralık ayında Türkiye pazarındaki yerimizi aldık.

BiLira olarak, geliştirdiğimiz teknoloji ve altyapı ile “şeffaflık”, denetlenebilirlik ve stabilite”yi temel vizyonumuz olarak belirledik.

Yaklaşık 1 sene süren hazırlıklarla ve yerli yatırımlarla gücümüze güç katarak, ekosisteme girdiğimiz günden beri işbirliği yaptığımız tüm yerli ve küresel kurum ve kuruluşların güvenilirliğini her zaman birincil koşul olarak gözettik ve gözetmeye devam edeceğiz.

Türkiye’deki her bireyin, farklı para birimlerine ihtiyaç duymadan, yerel para birimi Türk Lirası karşılığı olan stabil kripto para ile geleceğin merkeziyetsiz finansına adım atması için çalışan BiLira ekibi olarak, ilk günden bugüne tüm gelişmeleri raporladık:

 • Bugüne kadar BiLira arzı, toplam 30 milyon TRYB’yi aştı.
 • BiLira üzerinden 350 milyonu aşkın TRYB transferi yapıldı.
 • BiLira’nın platformuna 1500’den fazla kullanıcı üye olurken, BiLira topluluğu 2000 kişiye ulaştı.
 • 300’e yakın dijital cüzdan adresi BiLira platformunda işlem gördü.
 • Bugün BiLira alım ve satım işlemleri yapılabilen bankaların sayısı dörde ulaşırken, üç farklı ödeme sistemiyle de anlaşma sağlandı.
 • BiLira, çekirdek kurucu takımla başladığı girişim yolculuğunda, bugün 12 kişiyi aşkın kadrosu ile kurumsallaşma yolunda hızla ilerliyor.
 • Çok önem verdiğimiz yasal süreçlerin takibi ve temsili için Ünsal Hukuk Bürosu ve BTS Legal ile de anlaşma sağladık.
 • BiLira ekibi tarafından hazırlanan Türkiye’nin yerel haber bülteni, Kripto Küratör’ü her hafta düzenli olarak okuyucularımızla buluşturuyoruz.

BiLira olarak iş birliği yapacağımız tüm kurumları titizlikle seçiyoruz:

Şeffaf, denetlenebilir ve güvenli işlemler için her zaman titizlikle çalışıyoruz;

 • TRYB/TRY çiftiyle lokal borsa Icrypex’de, TRYB/USD çiftiyle global borsalardan FTX Global ve BTSE’de ve Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsalar Uniswap ve Kyber Network olmak üzere toplam 6 borsada kullanıcılarımıza işlem yapma olanağı sunuyoruz.
 • Şubat ayında, dünya kripto para topluluğunda önemli bir yeri olan Argent dijital cüzdan sağlayıcı ile anlaştık. Bu anlaşmayı özel bir ödülle taçlandırarak, Türk vatandaşlarına velayetsiz cüzdanların özgür ve demokratik yapısı ile tanışma fırsatı sunduk.
 • Şubat ayında yenilediğimiz yeni arayüzü kullanıcılarımıza duyurduk. Kullanıcı deneyimi açısından güçlendirdiğimiz platform, yeni web 3.0 entegrasyonu ile kullanıcılarımıza dijital cüzdanlarıyla doğrudan bağlanma fırsatını sunmaya başladık.
 • Birikimleri birden farklı DeFi protokolü arasında “tek tuşla”, yani tek bir işlemle yönetebilecekleri akıllı kontrat protokolü sunan ve DeFi uygulamaları üzerindeki değerleri ve finansal işlemleri görüntülemeyi sağlayan Zapper.Fi ve Zerion ile anlaştık.
 • Merkeziyetsiz borsa hızlandırıcıları, 1inch, ParaSwap ve Totle ile anlaşma sağlayarak, kullanıcılarına merkeziyetsiz borsa kullanırken en uygun oranı sunmayı amaçladık.
 • BiLira platformu üzerinden kripto piyasalarında Türk Lirası ve $TRYB ile yapılan işlemleri takip edebilmek için “Piyasalar” sayfasını ekledik. Ayrıca, yeni güncellemelerimiz sayesinde, Argent cüzdanı başta olmak üzere ondan fazla cüzdanı artık tek tuşla platforma bağlayabilmek mümkün.
 • BiLira platformuna yeni kullanıcı tipleri ekleyerek, BiLira’yı Mavi Kart’ı olan, Yabancı uyruklu olup Türkiye’de ikamet eden, KKTC kimliği bulunan bireylerin yanı sıra tüzel kişilerin de kullanabilmesini sağladık.
 • BiLira olarak, AVA Labs ekibi ile anlaşma sağlayarak, AVA ana ağında çalışacak ilk stabil kripto para TRYB olacak. Bu gelişmeyle, kullanıcılarımızın Türk Lirası kullanarak kripto pazarlarına erişmeleri için insanlara yeni, ölçeklenebilir, hızlı ve güvenli bir çözüm sunmayı planlıyoruz.

BiLira olarak her zaman komünitemiz ile düzenlediğimiz ve katıldığımız etkinliklerle iletişimde kaldık:

 • Aralık 2019’da Webrazzi Fintech Summit’te CEO’muz Sinan Koç oldukça geniş bir kitleye BiLira’nın merkeziyetsiz finans vizyonunu ve gelecek planlarımızı anlatan bir sunum yaptı.
 • Yine Aralık 2019’da Inkube ve Kanyon Joint Idea’da lansmanımızı gerçekleştirerek, özgür, şeffaf ve merkeziyetsiz finans vizyonumuzu Türkiye’deki seçkin blokzinciri meraklılarına anlattık.
 • Ocak 2020’de, Ekotürk TV’de CEO’muz Sinan Koç, kripto paraların geleceğini ve BiLira’nın blokzinciri pratiğinde Türk Lirası’na sağlayacağı katma değeri konuştuk.
 • Wharton MBA öğrencileri için gerçekleştirdiğimiz Fintech & Blockchain konulu panelde CEO’muz Sinan Koç ve COO’muz Vidal Arditi konuşmacı olarak yer aldı.
 • London Blockchain Week’e katılarak Merkeziyetsiz Finans (DeFi) dünyasının kurucu toplulukları ve oyuncularıyla geleceğin ekonomisini konuşma fırsatı yakaladık.
 • İki haftada bir olacak şekilde, Türkiye’ye merkeziyetsiz finansı, blokzincirini ve BiLira’yı anlatmak için “Geleneksel AMA” etkinliklerini düzenlemeye başladık. Youtube kanalımızdan “BiLira ile Geleneksel AMA” oynatma listesinden geçmiş canlı yayınlarımızı izleyebilirsiniz.
 • Yine Youtube kanalımızda, BiLira kullanımını kolaylaştıracak ve kullanıcılarımızın sorularına cevap vermeye çalışacak “BiLira Kullanım Video Serisi” oynatma listesini oluşturmaya başladık.
 • Smart Investment Forum adlı finansal teknoloji meraklılarının bulunduğu topluluğun düzenlediği “Stabil Kripto Paralar: Küresel Ticaretin Yeni Birimi” konulu etkinlikte, CEO’muz Sinan Koç panelist olarak yer aldı.

Yardımseverliğe bakış açınız değişecek!

“Yardımseverlik, tıpkı bir mesaj gönderme hızında ve kolaylığında olamaz mı?”

Önemli misyonlarımızdan biri, kâr amacı gütmeyen kurum, kuruluş ve kişilere stabil kripto para birimi kullanarak sunacağımız yararları anlatmak. Özellikle, sosyal yardım etkisini azami düzeye çıkarmak için Türkiye’deki başta hayır kurumları olmak üzere tüm yardımseverlere kripto bağış kabulünü anlatmayı kendimize görev edindik. Çok yakında duyurulacak bir blokzinciri yardımlaşma derneğinin de BiLira olarak kurucuları arasında yer alacağız. Blokzinciri üzerindeki yardımlaşma yöntemi ile şeffaflık penceresinden alışılagelen tüm yöntemleri değiştirmek için çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

 • BiLira olarak, bugüne kadar Uçurtma ekibi ile birlikte toplam 25 üniversiteli öğrenciye burs bağışı yapılması için altyapı geliştirdik. Bu sayede, yapılacak burslar geleneksel yapıda alışılan idari kesintilere ve ücretlere uğramayarak, öğrencilere giden bursların halka açık bir şekilde sağlanmasını amaçladık.
 • Kurulacak yeni dernek ve Uçurtma ekibi ile Türkiye’deki blokzincir ve finansal özgürlük farkındalığını artırmayı, bu amaca yönelik projelere maddi, manevi destek vermeyi ve ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine yepyeni olanaklar sunmayı hedefliyoruz.

BiLira olarak, kullanıcılarımıza her zaman, 1 Türk Lirası karşılığında 1 BiLira satın alabilmelerini ve 1 BiLira’yı 1 Türk Lirası olarak nakit paraya dönüştürebilmelerini sağlıyoruz. Ethereum ağı üzerine kurulu ilk stabil kripto para birimi olan BiLira, tüm ERC-20 standart dijital cüzdanlarla uyumlu altyapıya sahip.

Sahip olduğumuz teknolojinin odağına şeffaflığı koyuyoruz. Bu şeffaflık sayesinde, gerçekleşen tüm hareketlerin, halka açık bir şekilde, istendiği an takip edilmesini sağlıyoruz. BiLira üzerinde yapılan tüm işlemleri Ethereum blokzinciri takip sistemi olan Etherscan.io üzerinden takip edebilirsiniz: https://etherscan.io/token/0x2c537e5624e4af88a7ae4060c022609376c8d0eb

Yararlı Linkler ve Sosyal Medya Kanalları:

BiLira Nedir? | BiLira Whitepaper | BiLira Yardım Merkezi

Website | App | LinkedIn | Twitter | Telegram | Youtube

Bize Ulaşın: hello@bilira.co

--

--

BiLira

Türkiye’nin ilk blokzincir tabanlı stabil kripto para birimiyle tanışın