BiLira DeFi Sekmesi: Merkeziyetsiz Finans Dünyasına Açılan Kapınız!

Her zaman finansı demokratikleştirmeyi hedefleyen, Türk insanını merkezi olamayan bir dünya ve açık internet ile tanıştırmayı görev edinmiş bir ekip olarak, DeFi sekmemizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz!

Bu sekme sayesinde, birden çok DeFi protokolüne tek bir sayfa üzerinden erişebilir ve kısa tanımlarını okuyarak protokoller ile neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu protokolleri kullanabilmek için velayetsiz bir dijital cüzdana sahip olmanız gerekmektedir. Eğer dijital cüzdanlar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Merkeziyetsiz finans dünyasının benzini olarak adlandırabileceğimiz Ether’in cüzdanınızda yeterli miktarda olduğundan emin olmayı unutmayın, çünkü merkeziyetsiz protokolleri kullanırken gerçekleştirilen işlemlerde ETH’i gaz ücreti olarak kullanacaksınız. BiLira platformu üzerinde TRYB satın alırken, ETH satın alma seçeneğimizi de hatırlatarak, bu ihtiyacınıza da karşılık vermeye çalıştığımızı belirtmek isteriz.

BiLira DeFi Sekmesi

Ayrıca sekmenin açılışını kutlamak amacıyla Balancer üzerindeki TRYB — USDC havuzu için 5000 TRYB’ye varan ödül dağıtıyoruz, ona da göz atmanızı tavsiye ederiz.

DeFi protokolleri, telefonlarımızdaki mobil uygulamalarımız gibilerdir, tek farkları her birinin blokzinciri ile farklı bir şekilde etkileşimde olmasıdır. Şimdi isterseniz sayfada olan sekmeleri kısaca tanıtalım ve bu uygulamalarla neler yapabileceğinizi anlatalım.

Merkeziyetsiz Takas

Uniswap

Uniswap’ın diğer merkezi olmayan borsalardan ana farkı, “Sabit Ürün Pazarı Oluşturucu Modeli” (AMM) adı verilen bir fiyatlandırma mekanizmasının kullanılmasıdır. Uniswap’a eklediğiniz dijital varlıklar fiyatını belirlemek için alıcı ve satıcıları bağlamak yerine, sabit bir denklem kullanılır. Bu şekilde kripto paraların değeri sadece ticaret gerçekleşirken değişebilir. Temel olarak Uniswap’ın yaptığı şey, kripto paraların değerini dengelemek ve insanların ne kadar satın almak ve satmak istediklerine bağlı olarak onları değiştirmektir.

Uniswap’ta Neler Yapılabilir?

 1. Uniswap havuzlarına likidite sağlayarak üzerlerinde gerçekleşen takas işlemlerinden komisyon almanızın yanı sıra, belirli havuzlardan UNI kripto parası da kazanılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, kalıcı olmayan kayıptır. Basitçe söylemek gerekirse, kalıcı olmayan kayıp, kripto varlıklarınızı bir likidite sağlayıcısı olarak merkeziyetsiz borsalara eklemenizle, onları cüzdanınızda tutmak arasında ortaya çıkan değer farkıdır. Daha detaylı bilgiye erişmek için buradan makalemizi okuyabilirsiniz.

Kyber Network

Kyber Network protokolünün Kyber Network Crystal (KNC) isimli bir kripto parası da bulunmaktadır. KNC kripto parası Kyber Network üzerinde pek çok farklı noktada kullanılsa da son kullanıcı olarak KNC kripto paranızı kitleyerek pasif gelir elde edebilir ve ağ ücretlerinden gelen ödülleri kazanabilirsiniz.

Aynı zamanda KyberDAO isimli bir merkeziyetsiz otonom organizasyonu da bulunan Kyber Network, protokol kararlarını düzenlemek için geliştirilmiş, temel ve merkezi olmayan bir yönetim mekanizması da içermektedir. Bu sayede, KNC sahipleri KyberDAO üzerinde gerçekleşen kararlara katılım sağlayarak, yönetimde söz hakkı elde etmektedir.

Kyber Network’de Neler Yapılabilir?

 1. KyberDAO üzerinde KNC sahipleri “stake” ve “vote” özelliğini kullanarak, belli bir süre boyunca KNC’lerini kilitleyerek getiri kazanabilirler.

Balancer Finance

Kullanıcılarının, protokolün üzerinde bulunan havuzlara likidite eklemesine ve havuz içerisindeki kripto paraların takasından oluşan işlem ücretlerini gelir olarak kazanmasına olanak tanır. Geleneksel AMM modeli yerine, Balancer’ın formülü, herhangi bir ağırlıktaki (Uniswap’ın %50 / %50 havuzları gibi olmak zorunda değil) maksimum 8 farklı kripto para çeşidine ve havuzu yaratanların belirlediği takas işlem ücretine izin veren bir modeldir.

Aynı zamanda Balancer protokolünün BAL isimli bir kripto parası da bulunmaktadır. Hem yönetim kripto parası olarak kullanılan BAL hem de Balancer üzerindeki seçilmiş havuzlara likidite sağlayanlara ödül olarak verilmektedir.

Balancer’da Neler Yapılabilir?

 1. Balancer’in aynı zamanda otomatik fon yönetimi gerçekleştirmeye yarayan bir protokol olduğundan bahsetmiştik. Balancer havuzlarına likidite sağlayan kullanıcıların varlıkları kripto paraların fiyat hareketlerinden dolayı ve fonlarının havuzun içerisindeki ağırlıklarına göre dengelenmesiyle otomatik olarak yönetilmektedir.
 2. Balancer üzerinde seçilmiş havuzlara likidite sağlayarak, havuza ait kripto paralarda gerçekleşen takas işlemlerinden gelen komisyondan faydalanabildiğiniz gibi, havuzlarda belirlenen BAL kripto parası ödüllerini de kazanabilirsiniz.
 3. BiLira olarak TRYB — USDC havuzuna likidite sağlayanlara 31 Aralık 2020'ye kadar 5000 TRYB’e varan ödül dağıttığımızı hatırlatmak isteriz, nasıl katılabileceğinizi öğrenmek ve kampanya koşullarını incelemek isteyenleri buraya alabilliriz.

1inch Exchange

1inch’de Neler Yapılabilir?

 1. 1inch merkeziyetsiz borsa derleyicisi üzerinden yapılan spot işlemlerin dışında, limit işlemler gerçekleştirebilir veya “Earn” sayfasından farklı kripto paralar için pasif gelir elde etmek için likidite sağlayabilirsiniz.

Curve

Aynı zamanda Curve protokolünün CRV isimli yönetim kripto parası bulunmaktadır. Platforma cüzdanınızdaki kripto paraları likidite olarak sağladığınızda hem takas işlem ücretlerinden hemde CRV kripto parası ödül olarak verilmektedir. Likidite sağlayıcıları, havuzlara sağladığı fonların payları ile orantılı olarak ödüllendirilir.

Curve protokolünün merkeziyetsiz otonom bir organizasyona (DAO) geçişiyle birlikte CRV kripto paraları sahipleri yönetim mekanizmasına katılma haklarına da sahip olur. Böylece yönetimsel anlamda teklifler sunabilir ve bunlara oy verebilirler. CRV ile yönetişim, “zaman ağırlıklı” bir oylama sistemi ile sağlanacaktır. Bu basitçe, CRV’leri ne kadar uzun süre kitlerseniz, DAO’daki oylama gücünüzün o kadar yüksek olacağı anlamına gelir.

Curve’de Neler Yapılabilir?

 1. Curve üzerindeki çeşitli havuzlara likidite sağlayarak takas işlem ücretlerinden ve yıllık CRV getirisinden faydalanabilirsiniz.
 2. Elde etmiş veya satın almış olduğunuz CRV kripto paralarını merkeziyetsiz ve otonom yönetişimin bir parçası olmak için kullanabilirsiniz.

Merkeziyetsiz Para Piyasaları

Aave

Aave protokolünün diğer merkeziyetsiz para piyasaları platformlarından en önemli farkı ani kredi (flash loan) çekebilme özelliğidir. Bu ani krediler, tek bir işlemde Aave’nin rezerv havuzlarından varlıkları ödünç almak için özelleştirilmiş bir akıllı sözleşme ile gerçekleştirilir. Kredi, aynı blok işlemi içinde likiditenin havuza iade edilmesi şartıyla çekilebilir. Ancak, o zamana kadar geri ödenmezse, işlem tersine çevrilir ve o noktaya kadar yürütülen tüm eylemleri etkin bir şekilde geri alır ve rezerv havuzundaki fonların güvenliğini garanti eder.

Aave protokolünün aynı zamanda AAVE (eskiden LEND) isimli bir yönetim kripto parası da bulunmaktadır. AAVE ile yönetim kararlarında oy verilebildiği gibi aynı zamanda protokol üzerinde gerçekleşen işlem ücretlerini azaltmak için de kullanılmaktadır. Ek olarak, AAVE protokol üzerinde kitlenerek, getiri sağlanabilmektedir.

Aave’de Neler Yapılabilir?

 1. Elinizdeki kripto paraları Aave platformuna teminat vererek, çeşitli kripto paraları sabit yada değişken faiz olacak şekilde borçlanabilirsiniz.
 2. Ani kredi (flash loan) özelliğini kullanarak teminatsız bir şekilde borç alabilir ve tek bir işlemde kullanmak üzere o miktarı farklı finansal uygulamalar için kullanabilirsiniz.
 3. Protokolün yönetim kripto parası olan AAVE’yi kitleyebilir ve getiri sağlayabilirsiniz.

Merkeziyetsiz Varlık Yönetimi

TokenSets

TokenSets platformuna girdiğinizde yüzlerce farklı isimde setlerle karşılaşmak mümkündür. Bunlar, farklı stratejilerle oluşturulmuş kripto fonlar olarak görülebilir. Her set yanında yüzdelik olarak geçmiş günlük/haftalık/yıllık getirisini göstermektedir. Tercihinize göre bu setlere yatırım yapabilir ve otomatik fon yönetiminden yararlanabilirsiniz.

TokenSets’de Neler Yapılabilir?

Idle Finance

Kullanıcı Idle’a dilediği stabil kripto parayı (DAI, USDC, USDT vb.) emanet eder ve iki farklı stratejiden yararlanma şansına erişir. İkisinde de kullanıcı sadece ilk başta Idle Finance protokolüne fonlarını öderken bir işlem ücreti öder, daha sonraki en yüksek faizi amaçlayan fon hareketlerinde ortaya çıkan işlem ücretleri Idle tarafından karşılanır. Bu iki stratejiden ilki en yüksek getiriyi hedeflerken, diğeri ise daha güvenli olan protokoller arasında yüksek getiriyi amaçlar.

Idle Finance’de Neler Yapılabilir?

Zapper.fi

Zapper.fi’da Neler Yapılabilir?

 1. Farklı DeFi protokollerindeki havuzların likidite madenciliği getiri oranlarını takip ederek, bu havuzlara fon sağlayabilirsiniz.
 2. Uniswap üzerinde gerçekleştirmek istediğiniz takasları, Zapper.fi arayüzünü kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bireyleri DeFi ekosistemi ile tanıştırma ve katılmalarına olanak sağlama vizyonumuzda BiLira DeFi sekmesinde bu uygulamalara yer vererek başlıyoruz. DeFi hakkında sorularınıza cevap bulmak, yeni sekmemize farklı uygulamaların katılması konusunda önerilerinizi paylaşmak ve güzel sohbetlere dahil olmak için aşağıdaki sosyal medya kanallarımızdan bize katılabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk blokzincir tabanlı stabil kripto para birimiyle tanışın

Türkiye’nin ilk blokzincir tabanlı stabil kripto para birimiyle tanışın