Avalanche Üzerindeki İlk Stabil Kripto Para: BiLira!

Image for post
Image for post

BiLira ekibi olarak, bireylere her zaman kusursuz bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı ve blokzincir-kripto para konusunda en son teknolojileri sunmayı hedefliyoruz. Bitcoin ve Ethereum’un çıkışından beri sadece bir protokol dikkatimizi o kadar çekti ki, ekip olarak bu yeni finansal ilkenin faydalarını kucaklamaya ve kullanıcılarımızla paylaşmaya karar verdik.

Bugüne kadar, Cornell Üniversitesi’ndeki Türk Dr. Emin Gün Sirer önderliğindeki Avalanche ekibi ile beraber AVAX blokzincirinde TRYB’yi yaratmak için çalışmalarımıza tam gaz devam ettik.

Ve sonunda bu beraberlik BiLira’yı, Avalanche blokzincirindeki ilk stabil kripto para olmasını sağladı. Bu zamana kadar TRYB, sadece Ethereum blokzinciri altyapısıyla ve ERC-20 standartlarıyla çalışan bir kripto parayken, artık Avalanche üzerinde yaratılan TRYB akıllı kontratı sayesinde AVAX’ın blokzincirinde de işlem görecek. Şu aşamada, Avalanche üzerinde TRYB ile yapılacaklar sınırlı olsa da, TRYB ile transfer işlemleri gerçekleştirirken oldukça ucuz ve hızlı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Şimdi isterseniz, Avalanche üzerindeki TRYB alım-satımı için bilmeniz gereken bazı noktalara değinelim.

Avalanche Cüzdanı Açmak

Eğer daha önceden Avalanche Cüzdanı oluşturduysanız, cüzdanınızın açık adresini hazırlayıp 2. aşama olan “Avalanche Blokzinciri Üzerinde TRYB’yi Almak” başlığına geçebilirsiniz.

İlk olarak, Avalanche Cüzdanı açmak için https://wallet.avax.network adresine giriş yapmanız gerekiyor. Sağ üstte bulunan dil seçeneğini “Türkçe” yaparak ilerleyebilir yada “İngilizce” olarak devam edebilirsiniz.

1. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, “YENİ CÜZDAN OLUŞTURUN” butonuna basarak cüzdan yaratma işlemini başlatın.

Image for post
Image for post

2. Karşınıza çıkan bir sonraki sayfada, “ANIMSATICI ANAHTAR CÜMLE OLUŞTUR”a tıklayarak devam edin.

Image for post
Image for post

3. Kırmızı oklar ile gösterilen, cüzdanınıza erişmenizi sağlayan 24 adet hatırlatıcı kelimenizi güvenli bir yere kaydedin. Bu kelimeleri bilgisayarınıza, telefonunuza yada kağıda kayıt edebilirsiniz, ancak dijital olmayan bir saklama yöntemi daha güvenli olacaktır.

Image for post
Image for post

4. “Anahtar cümlemi güvenli bir yere yazdım.” kutucuğunu işaretledikten sonra, “CÜZDAN AÇ” butonuna tıklayarak devam edin.

Image for post
Image for post

5. Kayıt ettiğiniz kelime öbeğini kontrol ederek, numaraların yanında olan boşluklara uygun kelimeyi girin. Aşağıdaki ekran görüntüsüne göre, 9., 14., 18. ve 21. kelimelerin yerlerine kaydettiğimiz kelimelerin sırasına göre uygun kelimeler yazarak “VERIFY” butonuna basıyoruz. Bu ekranda kendi kaydettiğiniz kelimeleri boşluklara doğru sıralamayla yazın.

Image for post
Image for post
Bizim anımsatıcı cümlemize göre boşluklara sırasıyla bacon, once, paper ve buffalo yazarak devam ediyoruz.

6. Eğer kelimeleri doğru sıralamayla yazdıysanız aşağıdaki ekran görüntüsüyle karşılaşacaksınız. “Cüzdanı Aç” butonuna basarak cüzdan oluşturma kısmının son aşamasına geçiş yapın.

Image for post
Image for post

7. Tebrikler, Avalanche Cüzdanı’nızı başarılı bir şekilde açtınız. Şimdi QR kodun hemen sağında olan “X” ile başlayan cüzdan adresinizi kopyalayın. Altta olan kırmızı ok ile gösterdiğimiz sembole tıklayarak kolaylıkla açık adresinizi kopyalayabilirsiniz.

Image for post
Image for post

Avalanche Blokzinciri Üzerinde TRYB Almak

Bu aşamaya başarıyla geldiyseniz, Avalanche Cüzdanı’nızın açık adresini hazırda tutmanızı öneririz. Artık AVAX zinciri üzerindeki TRYB’ye erişmek için birkaç adımınızın kaldığını söyleyebiliriz.

1. BiLira Platformu’na giriş yapın ve “TRYB Al” butonuna basın. Eğer daha önceden herhangi bir dijital cüzdanınız platforma bağlıysa, bağlantısını kesmeyi unutmayın.

Image for post
Image for post

2. Daha önceden oluşturmuş olduğunuz Avalanche Cüzdan adresini “TRYB Adresi veya ENS” yazan kutucuğa yapıştırın ve “Devam Et” butonuna tıklayarak devam edin.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post

3. Para göndermek istediğiniz finansal kuruluşu seçerek devam edin. Buradaki seçeneklerden “Papara” hariç, hepsinde TRYB alımı yapılırken herhangi bir işlem ücreti alınmamaktadır.

Image for post
Image for post

4. Avalanche üzerindeki TRYB’den ne kadar almak istediğinizi girerek “Devam Et” butonuna basın.

Image for post
Image for post

5. Tıpkı Ethereum’da da olduğu gibi, Avalanche blokzincirinde işlem gerçekleştirmek için gaz ücreti olarak AVAX kullanılmaktadır. Bu yüzden, eğer TRYB’lerinizi kullanarak Avalanche Cüzdanı’nızda herhangi bir işlem yapmak isterseniz AVAX kripto parasına ihtiyacınız olacaktır. Bu sebepten ötürü, aşağıdaki ekranda satın almak istediğiniz AVAX miktarını belirleyerek “Devam Et” kutucuğuna tıklayın.

Image for post
Image for post

6. Son kontrollerinizi yaptıktan sonra “Onayla” butonuna basarak, banka hesabınızdan para transferi yapma kısmına geçebilirsiniz.

Image for post
Image for post

7. Belirtilen IBAN adresine para transferi yaparken talep numaranızı açıklama kısmına yazmayı unutmayınız. Para transferinin akabinde Avalanche üzerinde TRYB satın alma işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Image for post
Image for post

Son olarak, şu anda Avalanche üzerindeki TRYB satma işlemi aktif değil, birkaç gün içerisinde onu da aktif etmeyi planlıyoruz. Siz bu sırada, şu zamana kadar yaşayabileceğiniz en ucuz ve en hızlı TRYB aktarımı deneyimini yaşama keyfine erişebilirsiniz!

Türkiye’nin ilk blokzincir tabanlı stabil kripto para birimiyle tanışın

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store